O nasAktualnościRealizacjeKontakt
Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele
Koncerty
28.03.2022 - 19:00
Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele
Poniedziałek, Marzec 28, 2022 - 19:00
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej (i nie tylko) postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na sopranie i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, wchodził w skład zespołów Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku).

            Jan Ptaszyn Wróblewski obliczył, że z nikim nie grał dłużej niż z Henrykiem Miśkiewiczem, bo aż 45 lat. Przyszedł taki kudłaty dwudziestoparolatek do studia i z miejsca zaskoczył tym, że nuty czytał lepiej, niż książki czy gazety – wspomina Ptaszyn. I podkreśla fenomenalne zdolności improwizacyjne saksofonisty. Bo Henryk Miśkiewicz wycina na alcie nieziemskie solówki. I to zawsze. Na licznych płytach firmowanych własnym nazwiskiem oraz na niezliczonych, na których jego gra wynosi do stratosfery muzykę innych artystów. Bez względu na gatunek, bo Henryk ma w dorobku i pop, i rock, i bluesa, a nawet poezję śpiewaną, chociaż w sercu pozostaje rasowym, nowoczesnym jazzmanem.

            Koncert Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele stwarza okazję do zaprezentowania minionej oraz obecnej twórczości głównego bohatera tego niezwykłego muzycznego zajścia. Pojawią się na nim znamienite postaci polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Robert Kubiszyn, Sławomir Kurkiewicz, Marek Napiórkowski, Adam Nowak, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Janusz Strobel, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i oczywiście jego dzieci: Dorota i Michał Miśkiewicz. Wszak w rodzinie siła…

Koncert poprowadzi Marcin Kydryński.

Wystąpią: EWA BEM – śpiew
DOROTA MIŚKIEWICZ – śpiew
ADAM NOWAK – śpiew
JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – saksofon
HENRYK MIŚKIEWICZ – saksofony
JANUSZ STROBEL – gitara
MAREK NAPIÓRKOWSKI – gitary
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI – fortepian
PIOTR ORZECHOWSKI „PIANOHOOLIGAN” – fortepian
SŁAWOMIR KURKIEWICZ – kontrabas
ROBERT KUBISZYN – gitara basowa
MICHAŁ MIŚKIEWICZ – perkusja

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap żadnego wydarzenia.
Koncerty
28.03.2022 - 19:00
Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Wydarzenie archiwalne